Művészeti képzés - Bátaszék

Oktatási intézményünk egy Tolna megyei kisvárosban, a 7000 lelket számláló Bátaszéken működik. A település DDOP–3.1.2/2 F kódszámú „Bátaszéki integrált mikrotérségi közoktatási hálózat és központjának kialakítása” címmel benyújtott sikeres Európai Uniós projekt megvalósulásának egyik feltétele az érintett oktatási intézmények integrációja volt. A pályázat értelmében létre  jött Bátaszék, Alsónyék és Pörböly települések oktatási együttműködése, mikrotérségi társulása egy közös igazgatású egységes szerkezetben. Ez a szervezeti felállás 2009 – től 2013. január 1 – ig működött a kezdeti állapotoknak megfelelően.

A közös igazgatású intézmény neve ekkor Bátaszék-Alsónyék-Pörböly Mikrotérségi Bölcsőde, Óvóda, Általános Iskola, Alapfokú Művészetoktatási Intézmény, Gimnázium és Pedagógiai Szakszolgálat volt. A közelmúltban fenntartóváltás történt, amely több lépcsőben szerkezeti változásokat vont maga után, megváltozott  intézményi felépítésünk.

  1. szeptember 1 – óta tagintézményünk a Szekszárdi Liszt Ferenc Alapfokú Művészeti Iskola mellett működő oktatási intézmény. Közös kooperációban működik a Tolnai Fusz János tagintézménnyel, a három iskola integrációjából létrejött, kizárólag művészetoktatási profilú oktatási intézmények tagjaként.

Intézményünk neve jelenleg: Szekszárdi Liszt Ferenc Alapfokú Művészeti Iskola Bátaszéki Tagintézménye.

 

Zeneiskolánk

1990-ben az önkormányzati törvény lehetővé tette, hogy a város  zeneiskolát alapítson és az általános iskolával közös igazgatású intézményként, tagozatként működhessen. Ekkor még nem művészeti iskolának hívták az újonnan létrejött oktatási formát, hanem zeneiskolának. Az  intézmény neve : Kanizsai Dorottya Általános Iskola és Zeneiskola volt.

A zeneiskolai oktatás önálló tantervi programmal, törvényes előírásoknak megfelelően 1990 óta létezik a városban. A zeneiskola feladata az általános műveltséghez hozzátartozó zenei műveltség kialakítása hangszertanítással és elméleti ismeretek átadásával, valamint a  zenei készségek fejlesztése, a tehetség felismerése és művészeti pályára való irányítása, tehetséggondozás.

Kezdetben a zeneiskolai oktatáson  kívül más művészeti ág nem szerepelt a művészetoktatás intézményesített keretei között, mert a tánc és vizuális nevelés kizárólag szakköri, ill. az általános iskolai emeltszintű rajztagozat képzéseként  működött.

Intézményünk hangszeres főtárgy kínálata a későbbiek során bővült. Személyi változások, a tanári kar összetétele, óraszáma, státusza többször változott, az igényeknek, törvényeknek megfelelően.

Hangszerkínálatunk 2009 – től állandó. Réz- és fafúvós szakok közül választhatnak növendékeink: trombita, kürt, tuba, harsona, furulya, fuvola, klarinét, valamint zongora, gitár, hegedű . Elméleti és egyéb csoportos tárgyaink: szolfézs, zenetörténet-zeneirodalom, zeneelmélet, kamarazene, zenekar.

Iskolánk büszkesége az egykori diákokból és jelenlegi növendékeinkből  szerveződött együttes, a Bátaszéki Ifjúsági Fúvószenekar.


Tánc, képző- és iparművészeti szakok megjelenése, integrálódása az intézménybe

Az egységes, több művészeti ágat magában foglaló, a jelenlegi működést megvalósító intézmény kialakulását megelőzően a helyi általános iskola a 2003/ 2004 – es tanévtől öt évre kötött szerződést a szegedi székhelyű Táltos Iskolával. Művészeti képzésük eredményeképpen öt évig működött moderntánc, később már néptánc szak is, valamint kerámia, festészet és kézműves szakok.

A 2008/2009 – es tanévtől az ötéves szerződés lejárt, a művészeti ágak beintegrálódtak a zeneoktatás mellé, ezzel színesítve a művészetoktatás palettáját és létre jött a művészetoktatási intézmény, a zeneművészet, a tánc, a képző- és iparművészet egysége.

  1. szeptember elsejétől működik az intézményben moderntánc, néptánc szak ( a néptánc szak jelenleg pedagógushiány miatt nem aktív ), valamint grafika és festészet, szobrászat és kerámia, továbbá kézműves és környezetkultúra szakok működésére kapott engedélyt intézményünk.

Törvényi szabályozás következtében a 2009/2010 – es tanévtől már csak akkor bocsátható továbbképző évfolyamra a tanuló, ha az alap évfolyam utolsó évében művészeti alapvizsgát tett főtárgyból és kötelező tárgyból. A rendelkezés a 2009/2010 – es tanévtől kötelező és egységesen érvényes minden művészeti tárgy tanulójára. Ennek értelmében megtörtént intézményünk pedagógiai programjának korrekciója.


Művészeti iskolánk tevékenysége, eredményeink

Az általános iskola, a gimnázium és Bátaszék város kulturális eseményeinek, valamint a település egyéb rendezvényeinek állandó szereplői a művészeti iskolás növendékek. Jó a kapcsolat a városban működő civil szervezetekkel, egyéb közösségekkel is.

Iskolánk működésében fontos szerepet kap a hagyományőrzés és hagyományteremtés.

A hangversenyek, kiállítások, táncelőadások szerves részei az iskolai életnek. Volt növendékeink alkotómunkái, előadásai példaértékűek a közösség számára. Ezek az előadások, kiállítások kapcsolódnak a tanszakok színesebb működéséhez, ösztönzőleg hatnak.

Igyekszünk önálló rendezvényeinken kívül egy-egy fontos naptári esemény színvonalas megünnepléséhez is hozzá járulni. Az egyes tanszakok között példaértékű a kommunikáció, az együttműködés. Időről-időre hangszereseink, zenekarunk, táncszakos osztályaink, valamint a képző- és iparművészeti tanszakok  megmutatják tudásukat a szülőknek, érdeklődőknek, egyúttal a következő tanévre is gondolva népszerűsítik az adott tanszakokat. A tanulók képzőművészeti munkáiból rendszeresen rendezünk kiállítást az iskolában, mellyel reményeink szerint az iskolában tanulók ízlését, esztétikai értékét is formáljuk.

Sikeresen, eredményesen folyik a pályára irányítás minden művészeti ágon. Az intézmény pedagógusai  törekszenek arra, hogy tanulóink a  házi, regionális és országos versenyeken, ill. hazai és nemzetközi pályázatokon vegyenek részt.

Nemzetközi, országos, területi és városi versenyeken, pályázatokon elért I – III. helyezések, különdíjak, továbbá művészi-, tanári pályára került, ill. jelenleg művészeti tanulmányaikat folytató egykori növendékeink.

 

Jelenlegi művészeti ágaink és tanszakok

 

Zeneművészeti ág

Tanszakok: rézfúvós, fafúvós, billentyűs, akkordikus, vonós, zeneismeret

Oktatott hangszerek: trombita, kürt, tuba, harsona, furulya, fuvola, klarinét, zongora, gitár,

                                   hegedű

Zeneismeret tanszak tárgyai: szolfézs, zenetörténet-zeneirodalom, zeneelmélet

Csoportos hangszeres tárgyak: kamarazene, zenekar.

Táncművészeti ág – Moderntánc szak

 

Oktatott tárgyak: Berczik-technika, Kreatív gyermektánc, Jazz-technika, Limón-technika,

                            Tánctörténet

Képző- és iparművészeti ág – Grafika és festészet szak

 

Oktatott tárgyak: grafika és festészet alapjai, vizuális alkotógyakorlat,

                            grafika és festészet műhelygyakorlat

Az oktatás tárgyi feltételei, helyszínei

Intézményünk rendelkezik a szükséges, törvényben előírt eszközökkel, melyek folyamatos utánpótlásáról, ill. kiegészítéséről a fenntartó – működtető gondoskodik.

Az oktatás helyszínei:

7140 – Bátaszék, Budai u. 21.

7141 – Bátaszék, Budai u. 11. ( Bátaszéki Kanizsai Dorottya Általános Iskola  épülete )